W zależności od stopnia bezdechu lekarz zaleca różne ścieżki terapeutyczne. Jeśli oprócz bezdechów u pacjenta zdiagnozowano schorzenia laryngologiczne (np. przerost migdałków i/lub podniebienia miękkiego, skrzywienie przegrody nosowej lub przerost i polipy małżowin nosowych). Należy w pierwszej kolejności rozważyć leczenie zabiegowe, przywracające prawidłowy pasaż powietrza w jamie nosowo-gardłowej. Zaleca się u wszystkich pacjentów z OBS redukcję masy ciała, unikanie spożywania alkoholu i leków nasennych, oraz wdrożenie zdrowych nawyków w codziennym funkcjonowaniu.

Terapia CPAP

Złotym standardem i najefektywniejszą metodą leczenia jest terapia protezą powietrzną CPAP. Strumień powietrza generowany przez aparat utrzymuje drożność dróg oddechowych i przeciwdziała epizodom zamykania się ścian gardła. Dzięki czemu eliminuje – ograniczenia przepływu, chrapanie, spłycenia oddechu oraz bezdechy.

CPAP składa się z urządzenia generującego dodatnie ciśnienie, elastycznego przewodu i maski, przez którą podawane jest ciśnienie terapeutyczne. Dodatkowo pacjent ma możliwość podłączenia nawilżacza, który zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, ograniczając możliwość wystąpienia podrażnień nosa i suchości w górnych drogach oddechowych. Zaawansowany algorytm rejestracji zdarzeń oddechowych pozwala lekarzowi uzyskać szczegółowy raport z każdej nocy terapii i efektywnie kontrolować przebieg leczenia.

Odpowiednia dla każdego pacjenta wartość ciśnienia terapeutycznego ustalana jest podczas 2-3 nocy w domu pacjenta wykorzystaniem najnowszego automatycznego aparatu DreamStation firmy Philips Respironics. Maski, przez które dostarczane jest ciśnienie terapeutyczne, dobierane są indywidualnie w zgodzie z potrzebami każdego pacjenta. W zależności od fizjonomii, występowania ewentualnych przeciwwskazań lub dodatkowych stanów chorobowych, wykwalifikowany personel medyczny dopasowuje właściwy model i rozmiar maski dla pacjenta. Zgodnie ze światowymi standardami terapii maską pierwszego wyboru są maski nosowe. Dla jeszcze większego komfortu stworzono maski minimalnego kontaktu. W przypadku pacjentów z częstymi niedrożnościami górnych dróg oddechowych, deformacjami jamy nosowej, zaleca się zastosowanie maski ustno-nosowej.

Skutki zdrowotne terapii CPAP

  • Redukcja chrapania i bezdechów
  • Zachowany prawidłowy poziom wysycenia tlenem krwi tętniczej
  • Zmniejszenie wybudzeń i potrzeby oddawania moczu w nocy
  • Redukcja zmęczenia i senności dziennej
  • Zmniejszenie ryzyka wypadków komunikacyjnych
  • Poprawa nastroju i zwiększenie energii
  • Poprawa koncentracji i pamięci
  • Obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego
  • Poprawa efektywności i zadowolenia z życia domowego i prywatnego – lepszy standard życia