Bezdech senny – definicje

Bezdech senny to powtarzające się przerwy w oddychaniu, spowodowane zamknięciem dróg oddechowych na poziomie gardła. Ruchy oddechowe przepony i dodatkowych mięśni oddechowych są zachowane, ale powietrze nie dostaje się do płuc powodując niedotlenienie wszystkich narządów, aż do momentu przejściowego wybudzenia się ze snu, wzrostu napięcia mięśni i przywrócenia normalnego przepływu powietrza. Epizody bezdechu mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy podczas każdej nocy!

Czynniki ryzyka

Otyłośćpłeć (mężczyźni chorują 4 razy częściej, kobiety najczęściej po menopauzie), zmiany anatomiczne górnych dróg oddechowych (np. przerost migdałków, wydłużenie języczka i podniebienia miękkiego, skrzywienie przegrody nosowej i przerost lub polipy małżowin nosowych, a także deformacje i anomalie w budowie twarzoczaszki), wiek.

Objawy

Chrapanie (szczególnie głośne, nieregularne), przerwy w oddychaniu (okresy „ciszy” u osoby śpiącej), niespokojny sen z nadmiernym poceniem się. W ciągu dnia: nadmierna senność(najczęściej łatwo zasypiają podczas oglądania tv lub czytania książki), ból głowyproblemy z koncentracją i pamięciąproblemy z potencją, oraz przewlekłe zmęczenie – nawet długi sen nie daje poczucia zregenerowania i wypoczęcia.

Powikłania

Nasilające się zmęczeniepogarszanie się pamięci i koncentracji, może doprowadzić do rozwoju depresji, zaburzeń lękowych i problemów w życiu zawodowym i prywatnym. Wypadki komunikacyjne. Pacjenci chorzy na OBS są sprawcamiwypadków komunikacyjnych 7 razyczęściej niż osoby zdrowe. Zaburzenia układu sercowo-naczyniowego (m. in. zaburzeń rytmu serca i przewodzenia, choroby niedokrwiennej serca, czy niewydolności serca), lekooparnego nadciśnienia tętniczego (ponad 50% osób z OBS cierpi na nadciśnienie tętnicze), zaburzeń gospodarki hormonalnej i poważnych zaburzeń metaboliocznych, których konsekwencją jest pogłębiająca się otyłość i rozwój cukrzycy typu 2. Pacjenci z nieleczonymi zaburzeniami oddychania w czasie snu narażeni są na 4 razy większe ryzyko udaru i 5 razy większe ryzyko nagłego zgonu sercowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *